piątek, 3 kwietnia 2015

10 pomysłów na lepsze wykorzystanie małej przestrzeni


1. Postaw na jasne kolory mebli i/lub ścian i/lub podłóg. 

Jasne powierzchnie bardziej odbijają światło, dzięki czemu mieszkanie wydaje się bardziej przestronne. Pojedyncze meble lub dodatki o wyraźnych kolorach dopełnią i ożywią kompozycję kolorystyczną, ale jej nie przytłoczą. 
2. Kup wielofunkcyjne i/lub mobilne meble: 

Np. składany i/lub podnoszony stół lub ława, krzesła/taborety składane jedno na drugim lub rozkładane, sofa z funkcją spania, łóżka z zagłówkami, w których są pojemne półki, itp.


Pewnie kojarzycie Murphy bed lub wall bed - to też przykład mebla wielofunkcyjnego. Prawdziwą furorę robią ostatnio meble włoskiej firmy Resource Furniture: sofy, które w mgnieniu oka zmieniają się w piętrowe łóżka, stoliki kawowe, które stają się stołami i wiele, wiele innych... 


3. Użyj luster lub fototapet z motywem perspektywy (zwężającej się ulicy, drogi, itp.), które dają wrażenie głębi i dzięki temu optycznie powiększą przestrzeń.4. Wykorzystaj całą wysokość ścian na szafki (np. wąskie pojemniki na buty w przedpokoju)/półki/haczyki/wieszaki (np. w kuchni na blatem) czy nawet na powieszenie składanych krzeseł  lub jako antresolę na sypialnię.5. Zamontuj przesuwne drzwi pomalowane na kolor ściany - zleją się kolorystycznie i nie będą się odznaczać na jej tle lub drzwi przeszklone - będą przepuszczać więcej światła.6. Zrezygnuj z zasłon - zyskasz więcej dodatkowych centymetrów przestrzeni wokół okna, a samo okno zyska na lekkości. Możesz zamontować rolety; jeśli bardzo chcesz zasłony, niech będą wykonane z lekkiego materiału, który nie daje wrażenia ciężkości.7. Usuń wszystkie niepotrzebne sprzęty i meble a także bibeloty z półek, a dodaj choć odrobinę zieleni. Łatwiej wtedy o porządek, a mieszkanie nie wydaje się zagracone i zatłoczone. Zieleń natomiast ociepli wnętrze.
8. Zadbaj o odpowiednią ilość schowków/miejsca do przechowywania: np. pod podnoszonym blatem biurka, na półce pod stolikiem kawowym, w pufie. Czasem są miejsca, które trudno nam dostrzec, a jednak świetnie sprawdzają się jako dodatkowe schowki, np. wokół okna lub drzwi, pod/nad łóżkiem, pod stolikiem nocnym. Dobrym pomysłem jest też półka wysuwana na kółkach - zmieści się nawet w bardzo małych i trudno dostępnych przestrzeniach.9. Dobierz odpowiednie oświetlenie, aby optycznie powiększyć przestrzeń lub podkreślić konkretne elementy wystroju wnętrza.
10. Jeśli masz taką możliwość, łącz przestrzenie, np. kuchnię z pokojem dziennym lub zdemontuj drzwi oddzielające pomieszczenia. Mieszkanie wyda się wtedy optycznie większe.To tylko niektóre przykłady na optymalne wykorzystanie powierzchni w małych mieszkaniach. Na pewno jest ich więcej. Mile widziane propozycje:). Źródło zdjęć.

A tu 10 pomysłów na funkcjonalne urządzenie małej łazienki.

2 komentarze: